Cisztás? Hormonális? Klasszik mitesszer? Ismerd meg az aknék típusait és lehetséges kezelési módjait!

Van olyan nő, aki ne vágyna problémamentes arcbőrre? Olyanra, amelyiken soha egy pattanás, akne vagy mitesszer nem tűnik fel? Amelyik puha, szép tónusú, már-már olyan, mint a babák tiszta arcbőre? A jó hír, hogy van, akikre a fenti jellemzés igaz. A rossz hír, hogy ők vannak kevesebben.

Az aknés bőr a többségünk számára – valljuk be – nem ismeretlen fogalom. A szerencsésebbek csak a tinédzser kor egyik kellemetlen velejárójaként találkoztak/találkoznak vele, de sok nőt és férfit végigkísérnek a kellemetlen piros, fehér vagy fekete pontok a húszastól akár a negyvenes éveikig is. Igazából több milliárdnyi embert.

Blogunkban szeretnénk jobban megismertetni Veletek, hogy mi is az az akne, milyen típusai vannak, mitől alakul ki, illetve milyen megoldásokat tudunk a fránya gyulladásokra és mitesszerekre kínálni.

Amiről olvashatsz:

Kezdjük az alapoknál: mi az akne?

Talán nem árulunk el új információt azzal, hogy az akne az egyik leggyakoribb bőrprobléma. A lakosság mintegy 85 százalékát már érintette, ami elég hajmeresztő szám…

A leggyakoribbak a pubertás kor során fellépő hormonális változások miatt kialakuló pattanások, kb. 12 éves kortól. Nagyítóval kell keresnünk azokat a tinédzsereket, akik soha nem találkoztak az aknés bőr, a kisebb-nagyobb pattanások okozta problémákkal. A jó hír azonban, hogy a pattanások általában az élet harmadik évtizedére megszűnnek. Ha mégsem és az akne 25 év feletti felnőtteknél fordul elő, akkor acne tarda, késői akne vagy felnőttkori akne néven említhetjük a kellemetlen bőrproblémát.

Az akne leggyakoribb kialakulása azokat a testtájakat érinti, amelyeken a faggyúmirigyek nagyobb számban fordulnak elő, így a gond forrását és egyben megoldását is a faggyútermelés szabályozásában kell keresnünk! Az akne kialakulásának ugyanis a legfőbb kiváltó oka, amikor elzárul a faggyúmirigyek kivezető nyílása – például az elhalt szarusejtektől vagy a túlzott faggyútermelés következményeképpen – és ennek hatására egy gyulladásos folyamat indul meg a bőrben.

Elsődleges előfordulási helyei:

  • az arcon;
  • a nyakon és dekoltázs területén;
  • a háton a fenékig;
  • a külső felkaron és különösen a vállakon.

Az aknék azonban megjelenhetnek a hónalj, a nemi szervek, a fenék és az ágyék alatt is. Ez azonban nem a faggyúmirigyek hatására alakul ki, hanem az a szőrtüsző gyulladásos folyamatának a következménye, aminek a kezeléséről egy másik blogunkban olvashatsz.

Visszatérve a túlzott faggyútermelés gondolatához, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy lehetnek más okai is az aknék kialakulásának:

  • baktériumok a bőr felületén
  • helytelen táplálkozás
  • lelki tényezők
  • keringési zavar
  • hormonális problémák
  • emésztési problémák

 Az aknék tárháza, avagy milyen típusai vannak?

 A bőrápolás során több különböző aknefajtát különböztetünk meg. Hangsúlyozzuk, hogy nagyon fontos a megfelelő szakmai diagnózis, amely segítségével a legjobb és leginkább személyreszabott kezelés alakítható ki.

Lássuk az akne fő típusait:

  • Comedo akne
  • Papulopustulosus akne
  • Akne conglobata

Comedo akne:

A nem gyulladásos pattanások közé tartoznak a mitesszerek és a fehér foltok. Ezek általában nem okoznak duzzanatot és viszonylag jól reagálnak a vény nélkül kapható kezelésekre is.

A szalicilsav tartalmú készítményeket általában aknéra forgalmazzák, és leginkább a nem gyulladásos aknéra hat a legjobban. Ezek a készítmények természetes módon hámlasztják a bőrt, eltávolítva az elhalt hámsejteket, amelyek mitesszerekhez és fehér foltokhoz vezethetnek. Webshopunkban keresd a tisztítóban, krémben. 

  • Mitesszerek (nyílt komedonok): A mitesszerek akkor fordulnak elő, ha egy pórust eltömíti a faggyú és az elhalt bőrsejtek kombinációja. A pórus teteje nyitva marad, annak ellenére, hogy a többi része eltömődött. Ez eredményezi a bőr felszínén azt a nagyon nem kedvelt, látható jellegzetes fekete színt, azaz pontot.
  •  Fehérfejű komedók (zárt komedonok): Fehérfejű komedók akkor is kialakulhatnak, ha egy pórust eltömíti a faggyú és az elhalt hámsejtek kettőse, de a mitesszerekkel ellentétben a pórusok felső része bezárul. Úgy néz ki, mint egy kis dudor, amely kilóg a bőrből.

Fehérfejű komedók nehezebben kezelhetőek, mert a pórusok már bezárultak. A szalicilsavat tartalmazó termékek hasznosak lehetnek ebben az esetben is! A helyi retinoidok adják a legjobb eredményt a komedonális akne esetén.

A nyitott és zárt komedók az Acne comedonica gyűjtőfogalom alatt is ismertek. A zárt mitesszerek száma jelentősen meghaladja a nyitottak számát átlagban, különösen a nők esetében. Az acne comedonica esetében az aknék főként az arcon találhatók, különösen az orr, az áll és a homlok oldalán.

Papulopustulosus akne:

Talán ez a legkevésbé esztétikus típusa: a vörös és duzzadt pattanásokat nevezzük gyulladásos aknénak. Bár a faggyú és az elhalt hámsejtek hozzájárulnak a gyulladásos akne kialakulásához, a baktériumok is szerepet játszhatnak a pórusok eltömődésében. A baktériumok fertőzést okozhatnak mélyen a bőr felszíne alatt. Ez fájdalmas pattanásokat eredményezhet, amelyektől nehéz megszabadulni.

A teafaolajat tartalmazó termékek (ACNE micellás gél, tonik és krém) segíthetnek csökkenteni a duzzanatot és megszabadulni a bőrön lévő baktériumoktól, segítségével a felesleges faggyú is eltávolítható.A benzoyl-peroxide természetes alternatívájának is nevezik.

  •  Papulák (mérsékelt akne):

A papulák akkor fordulnak elő, amikor a pórusokat körülvevő falak lebomlanak a súlyos gyulladás következtében. Mindez kemény, eltömődött pórusokat eredményez, amelyek érzékenyek az érintésre. A pórusok körüli bőr általában rózsaszín.

  •  Pustulák (köznyelv szerint pattanás):

A papulákkal ellentétben a pustulák gennyel vannak tele. Ezek a dudorok a bőrből emelkednek ki és általában vörös színűek. Gyakran sárga vagy fehér fejjel rendelkeznek.

A helyi retinoidok szintén fontos részét képezik a gyulladásos papulák és pustulák leküzdésének.

  • Csomók:

Akkor keletkeznek, amikor az eltömődött, duzzadt pórusok további irritációt szenvednek el, és ezáltal megnőnek. A pustulákkal és papulákkal ellentétben a csomók mélyebben gyökereznek a bőr alatt, így sajnos otthoni kezelés már nem javasolt. A tisztításukra már vényköteles gyógyszerre van szükség.

 Az előbbi három kategória gyűjtőneve a papulopustulosus akne. Az arcon kívül a mellkas, a hát és a felkar is „áldozata” lehet az akné ezen típusainak. A gyulladásból gyorsan vagy csak később alakulhatnak ki különböző típusú hegek.

Cisztás acne (Acne conglobata):

Akkor alakulhat ki cisztás akne, ha a pórusokat baktériumok, faggyú és elhalt hámsejtek kombinációja tömíti el. Az eltömődések a bőr mélyén jelennek meg, akárcsak a csomók. Ezek a nagy vörös vagy fehér dudorok tapintásra gyakran fájdalmasak. Az akne ezen súlyos formája főként férfiakat érint.

A ciszták egyébként a pattanások legnagyobb formájának tekinthetők, kialakulásuk általában súlyos fertőzés eredménye. Sok esetben sajnos már hegesedést is hagy maga után a bőrön. A kezeléséhez szintén vényköteles gyógyszer szükséges, súlyos esetekben pedig már bőrgyógyász távolítja el a cisztát műtéti úton.

ACNE Faggyúszabályozó Roll-on

7.490 Ft

Kis méret, extra hatás a fájdalmas és gyulladt pattanások ellen.

Helyspecifikus kezelésekhez lett kifejlesztve az akne és a gyulladt pattanásos bőr tüneteinek enyhítésére, a faggyútermelés szabályozására.

  • Bőrtípus szerint: Zsíros bőrre (túlzott faggyú a T-zónában, pattanásos bőrön)
  • Mikor: Az arc napi bőrápolására (helyi használatra)
  • Életkor: Minden (felnőtt) korosztály számára; unisex
EAN: 2000000031989 Cikkszám: 208659 Kategóriák: , , , , , , , Címkék: , ,
Tovább

ACNE Faggyútermelést szabályozó micellás gél – 500ml

9.900 Ft

Arctsztító gél az irritált, pattanásos és aknétól szenvedő bőr védelméért.

Az egyedülálló formula tökéletesen eltávolítja a bőrről a szennyeződéseket, így könnyű használatot és gyors hatást biztosít.

  • Bőrtípus szerint: Zsíros és kombinált bőrre
  • Mikor: A pattanásokra hajlamos bőr napi ápolására
  • Életkor: Minden (felnőtt) korosztály számára; unisex
EAN: 2000000032061 Cikkszám: 220188 Kategóriák: , , , , , , Címkék: , ,
Tovább

ACNE faggyúszabályozó szérum

34.900 Ft

A hatóanyagokat – és közülük az egyik fő komponenst, a CBD olajat – a szérum a bőr mélyebb rétegeibe juttatja, szabályozva ezáltal a faggyútermelést.

Használatát követően azonnali eredmény látható. Fiatalabb és idősebb korosztály is egyaránt használhatja. Nem hagy zsíros érzetet a bőrön, kellemes illatú.

  • Bőrtípus szerint: Zsíros és kombinált bőrre
  • Mikor: A pattanásokra hajlamos bőr napi ápolására
  • Életkor: Minden (felnőtt) korosztály számára; unisex
EAN: 2000000049922 Cikkszám: 208660 Kategóriák: , , , , , Címkék: , ,
Tovább

ACNE faggyútermelést szabályozó tonik

9.900 Ft

Ideális tonik minden aknéval vagy annak utóhatásaival küzdő vásárlónk számára.

Antibakteriális hatású készítmény, amely csökkenti a gyulladást és visszaállítja a bőr egyensúlyát.

  • Bőrtípus szerint: Zsíros és kombinált bőrre
  • Mikor: A pattanásokra hajlamos bőr napi ápolására
  • Életkor: Minden (felnőtt) korosztály számára; unisex
EAN: 2000000032122 Cikkszám: 208641 Kategóriák: , , , , , , Címkék: , ,
Tovább

 Az aknénak számos egyéb formája is létezik, amelyekre itt mutatunk be néhány példát: 

  • Az acne fulminans a cisztás acne szövődményeként jelentkezik. Ez lázhoz és az érintett bőrterületek elhalásához (bőrnekrózis), vesegyulladáshoz és ízületi gyulladáshoz vezethet.
  • Az acne neonatorum újszülötteknél fordul elő, de a szülés után gyorsan megszűnik. Az oknak a férfi nemi hormonokat tekintik, amelyek az anyától az embrióba kerülnek.
  • Az acne infantum azt jelenti, hogy az akne egészen csecsemőkorig fennmarad. Lehetséges okok a veleszületett hormonális enzimhiány vagy a helyileg túlzott bőrápoló termékek.
  • Az akne medicamentosa gyógyszeres kezelés okozta pattanások és pustulák. Az okozók lehetnek például kortizon készítmények, B-vitamin komplex, jódvegyületek, antidepresszánsok vagy modern daganatellenes készítmények.
  • Az acne venenata (munkahelyi akne/kontakt akne) azokat az embereket érinti, akik olajjal vagy kátránnyal dolgoznak, például forró és párás környezetben (olvasztó kemence, forró mangle) vagy a kozmetikumok olyan összetevői felelősek érte, amelyek mitesszereket okoznak.

Egy kis (szárazabb) szakmai rész: mitől alakul ki a túlzott faggyútermelés és a gyulladás?

 A faggyúmirigyek túlműködése és keratinizációs zavar:

Serdülőkorban, a pubertás kezdetén a férfi nemi hormonok (androgének) és a növekedési faktor (GH) hatására a faggyúmirigyek megnagyobbodnak és több faggyút kezdenek el termelni. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a faggyúmirigyek túlműködnek. 

Normális esetben a faggyú – a faggyúcsatornán keresztül – szabadon kihatol a bőr felszínére. Ha megborul az egyensúly, a rendellenes szaruképzés és a túlzott faggyútermelés következtében a faggyú és az elhalt szarusejtek egysége megakadályozza a faggyú akadálytalan távozását a bőr felszínére, végül pedig eltömíti a kivezető csatornát. Kezdetben mitesszer prekurzorok (mikrokomedok) képződnek, amelyeket szabad szemmel nem láthatunk, majd ezt követhetik vagy követik a fentebb említett bőrproblémák.

 Mivel a faggyúmirigyekben a zsír- és szarusejtek termelődését a férfi nemi hormonok még erősebben serkentik, a pattanások kialakulása a tinédzser kor idején általában hangsúlyosabb a fiúknál, mint a lányoknál, később azonban fordulhat a kocka.

Bakteriális túlszaporodás és gyulladás:

A faggyúmirigy túlműködése miatt egy bizonyos baktérium, a Cutibacterium acnes számára kedvező, már-már komfortos növekedési feltételeket talál a faggyúcsatornában és elszaporodik. Fontos azonban tudnotok, hogy bár baktériumról beszélünk, az akne nem egy fertőző betegség! Igazából, mindannyiunk bőrén megtalálhatók ezek a baktériumok, csak nem mindenkinél találnak jó táptalajt a szaporodáshoz. Ezt követően szembesülünk a gyulladt aknéval, annak is a durvább változataival, pustulák, papulák és csomók képződnek a bőrön.

Vannak bizonyos tényezők, amelyek elősegítik a faggyúcsatornák elzáródását. Ide tartoznak az ápoló- és kozmetikai termékekben található zsírok vagy olajok, bizonyos gyógyszerek, a forró és párás éghajlat vagy a különböző mechanikai ingerek, például túl szoros vagy munkához kapcsolódó ruházat (állszíjak, sisakok, arcvédők). Ez utóbbi sort kiegészíthetjük a mostanában sokat viselt maszkkal, amely sokunk bőrén hagyott károsodásokat.

Terápia: Hogyan harcoljunk az aknék ellen? Bőrápolási rutinok.

 Míg nagyon enyhe fiziológiás pattanások esetén elegendő lehet a pattanásokat megfelelő mitesszer-megelőző bőrápolási rutinnal kezelni, addig a súlyosabb formák esetén bőrgyógyászhoz fordulni a megfelelő diagnózis felállításához, illetve a kezelési terv kidolgozása érdekében.

 Sok felkiáltójellel írjuk, hogy ne kezdjétek el otthon nyomkodni a mitesszereket! Helyette inkább keressetek fel egy szakképzett kozmetikust!

Vigyázat: A felső ajak feletti arc területen és az orr oldalán és a szemzugban lévő pattanásokat soha nem szabad saját kezűleg kinyomni! Az agy területén lévő ér- és különösen nyirokkapcsolatok miatt fennáll a kórokozók terjedésének és bizonyos erek elzáródásának veszélye (sinus véna trombózis).

De nézzük, hogy pontosan mit is tehetsz a hétköznapok során az aknék ellen:

  • Naponta egyszer tisztítsd meg az aknés bőrfelületet letisztító termékkel. Tudd azt is azonban, hogy az agresszív anyagokkal való túl gyakori mosás tönkreteszi a bőr bakteriális környezetét (mikrobiómát), és ez az akne súlyosbodásához vezethet. 
  • Az arctisztítást követően használj vízbázisú
  • hidratáló krémeket. Soha ne használj zsíros vagy olajos krémeket, azok ugyanis eltömítik a pórusokat.
  • Válassz olajmentes sminket és fényvédőt!

 

Aknéval a napozni?

Sokan úgy gondolják, hogy a napsugárzás gyógyító hatással van a pattanásokra. Ez azonban azon alapul, hogy a pattanások kevésbé észrevehetők a lebarnult bőrön. A szoláriumokban lévő UVA-sugárzás különösen elősegítheti a mitesszerek kialakulását. A pattanások ellen használt hatóanyagok egy része még az UV fényre is érzékenyebbé teszi a bőrt, ezért az aknéval rendelkezők nem tehetik ki magukat túlzott napsugárzásnak, illetve szolárium használatának.

 Táplálkozás

Az vagy, amit megeszel… Mondják. Hisszük ezt mi is, ugyanis minél tisztábban és vitamindúsabban étkezel, a szervezeted annál inkább meghálálja ezt, nem csak belső, de a külső egészség (szép bőr, haj, körmök) formájában is. Aki azt tapasztalja, hogy bizonyos ételek kedvezőtlenül hatnak a bőrre, változtasson étrendjén, és hagyja el azokat, különösen a gyorsan lebomló szénhidrátokat és az erősen telített zsírsavakat (pl. sült krumpli vagy majonéz). Szintén nem ajánlott a túlzott tej- vagy tejsavópor fogyasztása, ellenben annál inkább a gyümölcsben és zöldségben gazdag étrend bevezetése.

Milyen gyógyszerek segítenek a pattanások ellen?

A betegség súlyosságától és attól függően, hogy a gyulladás vagy a túlzott faggyútermelés és a faggyúmirigyek elzáródása dominál-e, a szakorvos határozza meg a megfelelő kezelést. Ezt teljes mértékben rád bízzuk, téged arra biztatunk, hogy ne félj segítséget kérni, ha szükséges.

Külső terápia: a legjobb hatóanyagok aknék ellen

 Külsőleg a pattanások faggyú szabályozó krémekkel vagy faggyúszabályozo szérummal és különféle megoldásokkal kezelhetők. Bemutatunk nektek néhány hatóanyagot, amelyek csökkentik a további gyulladást és a pattanások terjedését:

  • Niacinamid: Erősíti a bőr természetes védőrétegét, látványosan halványítja a pigmentfoltokat, pórusösszehúzó és öregedés elleni hatóanyagként sok vásárlónk, kedvenc hatóanyagai közé tartozik.
  • Szalicilsav: A szalicilsav mérsékli az akne okozta hegeket, képes az elzáródott pórusokat kitisztítani, emelett eltávolítja az elhalt hámsejteknek egy részét, ezzel segítve a tisztább és egységesebb bőrkép kialakulását.Fokozza a természetes kollagén termelést.
  •   Retinoidok (A-vitamin-sav-származékok): Nagyon hatékonyan használhatók külsőleg az akne minden formájára önmagukban és kombinált készítményekben is . A faggyúcsatornák túlzott keratinizációja ellen hatnak, így csökkentik a mitesszerek kialakulását. A gyulladást is gátolják. Ideálisak fenntartó terápiára is, azaz megakadályozzák a pattanások újbóli fellángolását. 
  • Kannabisz- A kannabisz 3 formájában járul hozzá a pattanások és gyulladások elleni küzdelemben. (kendermagolaj, kender levél kivonat, kannabisz növény szára) Gyulladáscsökkentő hatású felveszi a harcot a túlzott faggyútermelődéssel, ezzel megakadályozva a pórusok eltömődését és megelőzve az akne kialakulását.

Teafaolaj: A teafaolajat tartalmazó termékek segíthetnek csökkenteni a duzzanatot és megszabadulni a bőrön lévő baktériumoktól. Küzdenek a faggyúcsatornában megtelepedő baktériumokkal, így gyulladáscsökkentő hatásúak. A benzoyl-peroxide természetes alternatívájának is nevezik ami az akne kezelésében gyakran használt hatóanyag.

Fontos megjegyzés:

Ez a cikk csak általános információkat tartalmaz, és nem használható öndiagnózisra vagy kezelésre. Nem helyettesítheti az orvosi látogatást.

 Források:

https://www.apotheken-umschau.de/krankheiten-symptome/hautkrankheiten/was-genau-ist-akne-und-was-hilft-dagegen-734017.html

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/types-of-acne#pictures

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük